با انواع زنبور عسل های کره زمین آشنا شوید

انواع زنبور عسل

با انواع زنبور عسل های کره زمین آشنا شوید

زنبور عسل به آن دسته از زنبورها اطلاق مي شود كه به حالت اجتماعي زندگي كرده نوزادان خود را پس از تفريخ از تخم با گرده و نوش گل ها پرورش مي دهند و تا موقعي كه به صورت حشره كامل در آیند از آنها نگهداري مي كنند. زنبور عسل از نظر رده بندي جزء شاخه بند پايان، زير شاخه تراشه داران، رده يا كلاس حشرات، زير رده بالداران، گروه حشرات با دگرديسي كامل، راسته بالغشائيان، زير راسته نيش داران، بالاخانواده اپوئيده، زير تيره اپينه و جنس اپيس يا زنبور مي باشد. در حال حاضر چهار گونه مختلف از جنس زنبور يا اپيس در دنيا شناخته شده است.

در این مقاله از عسل مهرنوش به معرفی انواع زنبور عسل می پردازیم:

معرفی انواع زنبور عسل

 

معرفی انواع زنبور عسل

زنبور عسل معمولي (apis mellifera)

اين گونه در اكثر نقاط دنيا انتشار دارد. اين گونه زنبور عسل از متدائلترين انواع زنبورعسل بوده و به علت بهره فراوان و در عين حال سهولت پرورش بيشتر از انواع ديگر مورد توجه مي باشد. اين نژاد در حال حاضر به جزء مناطق قطبي و بعضي از انواع نواحي استوائي در تمام سطح جهان پراكنده است. فرمول كروموزمي اين نژاد n=16  مي باشد.

زنبورعسل هندي يا سرانا (apis indica or apis cerana)

شباهت زيادي به زنبور عسل معمولي دارد ولي از آن كمي كوچكتر است. اين گونه بومي كشورهاي آسيايي بوده و در كندو نگهداري می شوند. اين زنبور داراي شانه هاي مومي كوچكتر استو سلولهاي آن نيز نسبت به سلولهاي اپيس مليفرا كوچكتر است. اين گونه به علت بهره كم و متعرض بودن كمتر مورد توجه مي باشد. فرمول كروموزمي اين نژاد n=16  ميباشد.

زنبور عسل ريز (apis flora)

كوچكترين گونه زنبور عسل مي باشد كه انتشار ان از غرب كره زمين از عمان و جنوب ايران شروع شده و تا شرق كره زمين يعني اندونزي گسترش دارد. اين حشره در استانهاي خوزستان،بوشهر،فارس،هرمزگان،سيستان و در جنوب كردستان مباشند. اين نژاد از تاريكي گريزان بوده و كلني را در محيط باز مستقر مي كند. زنبور عسل ريز يكي از مهمترين حشرات كرده افشان در قسمت جنوبي كشور مي باشد. فرمول كروموزمي اين نژاد n=8  ميباشد.

زنبور عسل درشت (apis dorsata)

اين گونه معروف به زنبور صخره بوده و كاملا وحشي است. در هواي آزاد و در شكاف صخره ها در كوهستانها لانه مي كند. اين نژاد اندامي درشت داشته و فقط يك شان مي سازد. اين گونه در مناطق حاره و در آسياي جنوبي،اندونزي و فيليپين فراوان است و قابليت پرورش در كندو را ندارد. فرمول كروموزمي اين نژاد n=8  ميباشد.

معرفی انواع زنبور عسل بدون نیش

زير خانواده هايي از زنبورعسل به صورت اجتماعي زندگي مي كنند كه بر خلاف زير خانواده اپينه (زنبور عسل معمولي) نيش ندارند. جنس ها و گونه هاي متفاوت اين نوع زنبورها به صورت بومي در مناطق استوايي آسيا،افريقا،استراليا و امريكا زندگي مي كنند. معمولا اين نوع زنبورها از نظر شكل ظاهري و اندازه بدن تفاوت دارند.

معرفی انواع زنبور عسل بدون نیش

ملکه زنبور عسل

ملكه سر بزرگتري دارد و بدنش با موي زيادي پوشيده شده است. كلني آنها داراي ميانگين توليد عسل 4 كيلوگرم در سال است كه ارزش غذايي آن بيشتر و در نتيجه گرانتر است. اما كنترل و نگهداري اين نوع كلني راحتتر است. با آنكه اين نوع زنبورها نيش ندارند داراي خصوصياتي هستند كه مي توانند در هنگام خطر از خود دفاع كنند و اين خصوصيات ممكن است حتي براي انسان نيز نامطلوب باشد. سازو كار دفاعي انها در برابر انسان گاز گرفتن، به سوزش در آوردن چشم يا خزيدن روي چشم و گوش و…است كه با ترشحات مايع سوزاننده يا بوي نامطلوب همراه مي شود. بيش از 120 گونه و نژاد آن شناسايي و نامگذاري شده است كه زنبور عسل بامبوس از زير خانواده بامبينه نيز از جمله انهاست.

بعضي از انواع ان اب و هواي سرد را نيز تحمل مي كنند. ولي تجمع آنها در فصل زمستان به صورت خوشه نيست. بسياري از زنبوران بدون نيش گرده افشان بسيار خوبي براي بعضي از محصولات كشاورزي به شمار مي روند. آشيانه انها حفره هايي است كه ممكن است در داخل درخت و در يك فضاي بسته يا در زير زمين (مانند موريانه) باشد. انواع متفاوت آنها را مي توان در افريقا،اسيا و امريكا در كندوهاي معمولي پرورش داد. گونه مليپونا اكسس (melliponula axes)  مربوط به خانواده مليپونينه را زنبور عسل بدون نيش تنه درختي مي نامند و مي توان در كندوهاي معمولي پرورش داد.

رفتار نژادهای مختلف زنبور عسل

نژادها يا لاين هاي مختلف زنبورعسل تا حدودي رفتارهاي متفاوتي از هم نشان مي دهند. به طور مثال فعاليت چرای بعضي از نژادها در مزارع و باغات برای جمع آوری شهد و گرده گل بيشتر از نژادهای ديگر است. همچنين هر نژادی در شرايط آب و هوايي به خصوصي بهتر عمل نموده و در نتيجه راندمان گرده افشاني و يا توليد عسل آن بالاتر خواهد بود.

رفتار نژادهای مختلف زنبور عسل

 

 

برای خرید موم ورقه ای زنبور و ریکه و رمکه ها و ملزومات زنبورداری می توانید با کارخانه تماس حاصل فرمایید .

04532396320

عسل باغرو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *