ژل رویال به ژله سلطنتی یا ژله زنبور یا اسامی مشابهی از این دست هم شناخته می شود. با توجه به این که ژل رویال یک ماده خاص و ارزشمند است، معمولا کسی به دنبال محصولات مشابه آن نمی رود. به عبارت دیگر، اگر با خواص و فواید شگفت انگیز ژل رویال آشنا شوید، ترجیح خواهید داد از نوع خالص و طبیعی این محصول استفاده کنید. در این مقاله از عسل مهرنوش با 20 خواص معجزه آسای ژل رویال همراه ما باشید.

دیدگاه های پژوشگران درباره ژل رویال

پژوهندگان زنبورعسل از دیرگاه از خود می پرسیدند که چرا ملکه که از تخمی همانند دیگر زنبوران کندو بیرون می آید دوبرابر بزرگتر و سنگین تر از خواهران کارگرخود است. چرا می توانند تعداد قابل ملاحظه ای تخم بگذارد (تا2000 و بیشتر درروز)؛ چرا می تواند نزدیک به شش سال عمرکند، درصورتی که دختران کارگرش بیش از 30 تا 35 روز زندگی نمی کنند. ملکه تخم ویژه تولید مثل را درحجره مومی و درازی به نام حجره شاهی می گذارد، و کرمینه ای که از آن بیرون می آید با خوراک ویژه ای با نام شیر زنبور شاهنگبین تغذیه می شود.

ژل رویال چیست و خواص دارویی آن

دکترکارل دریر؛ مدیرانجمن پرورش زنبورعسل در آلمان فدرال، خاطرنشان می سازد که شاهنگبین ازخوردن گرده به دست آید. ژله رویال که به آن درفارسی شاهنگبین می گویند ماده ای است که به وسیله یک جفت غده مغزی زنبوران کارگر پرستار معمولا در سنین 2 تا 12 روزگی ترشح شده و مورد استفاده ملکه درتمام طول عمر و نوزادان زنبور در مراحل اولیه رشد قرار می گیرد.

متخصصین علم زنبورشناسی می گویند: علت اینکه ملکه زنبور عسل در 24 ساعت می تواند حدود 2000 تخم بگذارد و مدت 3 تا 5 سال زندگی (درحالی که عمرسایر زنبوران 45 تا 60 روز است) این است که ملکه غذای مخصوصی تغذیه می کند که سایر زنبوران به جز سه روز اول مرحله رشد به آن دسترسی ندارند این غذای مخصوص ژله رویال نام دارد و اهمیت آن در زندگی زنبور عسل همانند نقش شیرمادر در زندگی نوزادان است.

ژل رویال از چه موادی تشکیل شده است؟

علت اختلاف بین خوراک ملکه با زنبورهای کارگر و خواص ژله رویال موضوع اساسی مطالعات دوبل و فرپژوهشگر آلمانی قرار گرفت. وی در دنباله تفحصات ایلووکلروپلانناوکنتاروسکی فی رن محققین آمریکایی وعده ای دیگر 13سال با پشتکار تمام به جستجو پرداخت و به این نتیجه رسید که سرّ زیبایی و نیرومندی ملکه و عمر دراز ملکه و اختلاف طول عمر آن با سایر زنبوران در این ماده حیات بخش (شاهنگبین) نهفته است.

حال درمی یابیم چرا دو زنبورکه یکی از انگبین (عسل) و دیگری از شاه انگبین (ژله رویال) تغذیه می شوند تفاوت طول عمر دارند. ژله رویال از نظر کیفی اساسا از دو ماده دزوکسی ریبونوکلئیک اسید (DNA) و ویتامین B5 (اسیدپانتوتنیک) تشکیل شده است. به همین دلیل ژله رویال ازنظراسیدپانتوتنیک بسیارغنی است.

بازار مصرف ژل رویال

کلمه پانتوتنین در زبان یونانی به معنی حضور درهمه جا می باشد چرا که این اسید را در تمام سلول های بدن می توان یافت و در متابولیسم سلولی نقش اساسی دارد. این ماده با عناصر مختلفی ترکیب شده و ماده فعال کننده کوآنزیم A را تشکیل می دهد. این ماده یکی از اصلی ترین عوامل واکنش های بیولوژیکی و شیمیایی درون سلولی است و همچنین دارای نقش اساسی درمتابولیسم چربی ها، گلوسیدها، و اسیدهای آمینه است. بنابراین اسیدپانتوتنیک درسلولها نقش فرماندهی را برعهده دارد و چون ژله رویال غنی ازاین ماده است بنابراین یک ماده استثنایی برای بدن محسوب می شود. بعضی از زنبورداران ژله رویال را یکی دیگر از تولیدات قابل فروش زنبورعسل تلقی می کنند.

درسال 1964 انیووانیو(Inue and Inue) در مقاله ای که در این باره نوشته اند، بازار مصارف فروش این ماده را مورد بررسی قرار دادند. درحدود سال 1962 میلادی ظاهراً زنبوداران نسبت به تولید و بازارفروش این ماده خیلی امیدوار بودند. بزرگترین مانع رواج ژله رویال، این بود که هیچکس اعداد و ارقامی که ثابت کند این ماده اثر معالج دارد عرضه نکرده است. در ایتالیا ژله رویال به شکل های مختلف مخلوط با آب و الکل، ماده لیوفیلیزه، مخلوط یک درصد با عسل و به صورت آمپول عرضه می شود.

ژل رویال چیست و خواص دارویی آن

خواص فیزیکی ژل رویال

ژل رویال ماده ای ژلاتینی سفیدرنگ مایل به زردروشن، کلوئیدی و چسبناک است. درآب حل شده و کمی کف تولید می کند آن دارای خاصیت اسیدی است. PH آن سه و نیم الی چهارونیم و وزن مخصوص آن حدود1/1 است. خواص شیمیای ژله رویال تجزیه شیمیایی ژله رویال نشان می دهدکه این ماده دارای آب ، پروتئین، چربی و مواد احیاکننده، خاکستر و مقداری مواد مشخص نشده می باشد. این ماده دارای انواع ویتامین های گروه B، قندها، استرولها، تعدادی از اسیدهای چرب و آنتی بیوتیک است. شاهنگبین سرشار از هورمونهای آمیزشی و ویتامین E است که فعالیت های آمیزشی را تحریک می کند.

طول عمرحشرات، موشها، خوکچه های هندی و دیگر جانوران آزمایشگاهی که به جیره آنها مقدار زیادی شاهنگبین افزوده شده است (مورو، اوسمان، جانسون و دیگران) به اندازه یک سوم زیادشده است؛ تخم گذاری مرغان افزایش یافته است و مرغان پیرتخم گذاری را ازسرگرفته اند. آزمایشهای باکتری شناسی نشان داده اند که شاهنگبین نه تنها کاملا بدون میکروب است، بلکه دارای خواص باکتری کش نیز هست. از آنجا که شاهنگبین یک ماده غذایی است، این منطقی به نظر می رسد که حاوی مواد آنتی بیوتیک نیز باشد.

۱۲خواص درمانی ژل رویال

۱. کاهش فشار خون

پروتئین‌های خاص موجود در ژل رویال سبب کاهش فشار خون شده، در نتیجه آن باعث کاهش بیماری‌های قلبی می‌شود؛ همچنین از سیستم گردش خون محافظت می‌کند. این پروتئین‌ها با صاف کردن سلول‌های ماهیچه‌ای رگ‌ها سبب روان‌تر حرکت کردن شریان خون شده و از این طریق سبب کاهش فشار خون می‌شوند.

مطالعه بیشتر  مهمترین کار زنبوردار در اسفند ماه

۲. تنظیم میزان قند خون با کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب

در مطالعات اخیر مشخص شد؛ ژل رویال با کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب، سبب کنترل قند خون شده و میزان حساسیت بدن به انسولین را بهبود داده و با ایجاد اثر محافظتی ظاهری بر روی پانکراس، کبد و بافت تولیدی در موش‌های چاق، بیماری دیبات آن‌ها را درمان کرده است.

این مطالعه در مقیاس کوچک به مدت ۶ ماه بر روی انسان‌ها انجام شد؛ و در این مدت سبب کاهش ۲۰ درصدی قند خون ناشتا افرادی شد، که به صورت روزانه از ژل رویال استفاده کرده بودند.

۳. حفظ سلامت مغز و از بین بردن آلزایمر

خواص آنتی اکسیدان موجود در ژل رویال، باعث کاهش استرس و قوی‌تر کردن سلول‌های عصبی مرکزی مغز شده، و از این طریق سبب بهبود عملکرد مغز می‌شود.

بافت مغزی حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب اشباع نشده است که در حملات رادیکال آزاد آسیب‌پذیر هستند؛ مواد آنتی اکسیدانی موجود در ژل رویال می‌توانند، با ترمیم بافت عصبی نقش مهمی در جلوگیری و درمان بیماری‌های مانند آلزایمر ایفا کنند.

۴. درمان پوکی استخوان

گروه ارتوپدی و جراحی، دانشکده پزشکی دانشگاه اروسیوس در ترکیه، با هدف بررسی این‌ که آیا ژل رویال باعث کاهش پوکی استخوان می‌شود یا نه؟ با بررسی نمونه‌های بافتی گرفته شده و نمونه‌های خون، میزان تراکم مواد معدنی استخوان‌ها را اندازه‌گیری کردند، در این مطالعه تلاش کرده بودند؛ سطح کلسیم و فسفات استخوان را با تصویربرداری از طریق میکروسکوپ الکترونی اسکن کنند.

بعد از مطالعه تفاوت‌های قابل توجهی در گروه‌های که ژل رویال مصرف می‌کردند وجود داشت. اسکن مجدد از آن‌ها نتایج مثبت تراکم استخوانی در ستون فقرات کمری و پروگزیمال فک بالا را نشان می‌داد. بافت استخوانی کلسیم و فسفات نیز بالاتر رفته بود که نشان می‌دهد، مصرف ژل رویال ممکن است میزان کلسیم از دست رفته و ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهد.

مطالعه بیشتر  بیماری نوزادان سنگی در زنبور عسل

۵. درمان خشکی چشم

ژل رویال این ماده تهیه شده از زنبور عسل می‌تواند سبب افزایش ترشح اشک از غدد دهلیزی چشم شود؛ و از این طریق مانع خشکی قرنیه چشم خواهد شد. در آزمایشات انجام شده هیچ اثر نامطلوبی از اثر مصرف ژل رویال بر روی چشم مشاهده نشده است. در واقع استفاده روزانه ژله یک راه حل ساده و کم خطر برای درمان چشم‌های دارای قرنیه خشک است.

۶. سیستم ایمنی سالم‌تر

MRJPs و اسیدهای چرب موجود در ژل رویال با خواص ضد باکتریای از بروز عفونت جلوگیری می‌کنند. مصرف ژل سبب عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن خواهد شد؛ همچنین بدن شما نسبت به باکتری و ویروس‌های خارجی از مقاوت بیشتری برخوردار خواهد بود.

۷.  کاهش اثرات جانبی درمان سرطان

درمان سرطان و شیمی درمانی اثرات و عوارض جانبی منفی مانند نارسایی قلبی، التهاب و مسائل گوارشی به همراه دارد. ژل رویال ممکن است برخی از این عوارض جانبی منفی را کاهش دهد.

در مطالعات اخیر بر روی تعدادی از افراد مشخص شد، عارضه ناشی از شیمی درمانی به نام موکوزیت، که باعث ایجاد زخم‌های دردناک در دستگاه گوارش می‌شود، یا آسیب‌های قلبی پس از شیمی درمانی، با استفاده از مصرف روزانه ژل رویال به شدت کاهش یافته است.

همچنین تحقیقات اولیه نشان می‌دهد؛ که مصرف مخلوطی از عسل و ژل رویال دو بار در روز به مدت ۴ هفته، احساس خستگی در برخی از افراد مبتلا به سرطان را بهبود می‌بخشد.

۸. کاهش علائم پس از یائسگی

یائسگی باعث کاهش هورمون‌های گردش خون می‌شود؛ که با عوارض جسمی و روانی از جمله درد، اختلال حافظه، افسردگی و اضطراب همراه است.

پزوهشگران در تحقیقی انجام شده بر روی ۴۲ زن یائسه متوجه شدند؛ مصرف مکمل روزانه ۸۰۰ میلی‌گرم ژل رویال به مدت ۱۲ هفته، در کاهش درد و اضطراب مؤثر می‌باشد.

در طول دوره یائسگی و کاهش هورمون‌ها، اغلب سبب مشکلات پوستی می‌شوند. استروژن کم باعث ایجاد تغییرات قابل توجه در پوست می‌شود. کمبود استروژن باعث کاهش تعداد عروق خونی شده، و همچنین یائسگی باعث کاهش سطح تستوسترون می‌شود، اما در مقایسه با استروژن آن به اندازه قابل توجهی کاهش نمی‌یابد.

ژل رویال در واقع نوعی داروی طبیعی هورمونی است؛ که اثرات تغییرات هورمونی بعد از یائسگی را تا مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد؛ از آن‌جا که عملکرد هورمون‌های شما بسیار پیچیده هستند، برای مشاهده اثرات ژل رویال در تعادل‌سازی هورمون‌های بدن باید حداقل به مدت ۳ ماه مصرف شود.

مطالعه بیشتر  درمان زخم های عفونی به وسیله عسل

۹. کاهش سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف کپسول‌های حاوی ژل رویال، یا مخلوط ژل رویال با پودر پسته، قبل از دوره قاعدگی، برخی از نشانه‌های سندرم پیش از قاعدگی، مانند تحریک پذیری، افزایش وزن و تورم را کاهش می‌دهد.

۱۰. خواص ژل رویال برای لاغری

شاید هیچ ماده معجزه آسای پیدا نکنید، که در مورد رژیم‌های غذای و لاغرشدن به تنهایی اثرگذار باشد. در واقع تصور آن‌که تنها با خوردن ماده‌ای خاص می‌توانید به وزن ایده‌آل خود برسید، تفکر و تصوری اشتباهی‌ست.؛ اما مصرف روزانه ژل رویال تا حدودی با کاهش سطح کلسترول و البته قند خون شما می‌تواند، در کاهش وزن شما سهم بسزایی داشته باشد.

۱۱. کاهش کلسترول خون

بعضی از اثرات ژل رویال تنها در مرحله آزمایش بر روی حیوانات بوده و هنوز اثرات کامل آن‌ها بر روی انسان‌ها مطالعه و آزمایش نشده است؛ اما مطالعات بر روی حیوانات نشان داده است؛ با کاهش سطح کلسترول خون ممکن است، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کاهش یابد.

اگرچه مکانیزم چگونگی کاهش کلسترول با مصرف ژل رویال هنوز دقیق معلوم نیست، اما پروتئین‌های خاصی در سلول‌های ژل رویال باعث کاهش کلسترول خون می‌شوند.

در یک تحقیق و مطالعه‌ای ۱۲ هفته‌ای برروی خرگوش‌ها مشخص شد، که کلسترول کل و کلسترول “بد” LDL آن‌ها بعد از مصرف ژل روبال به میزان ۲۸٪ و ۲۳٪ کاهش یافته بودند. همچنین با تکرار یک ماهه این آزمایش بر روی انسان‌ها مشخص شد در افرادی که روزانه ۳ گرم ژل رویال مصرف می‌کردند، کلسترول کل و کلسترول “بد” LDL در آن‌ها به میزان ۱۱ و ۴ درصد کاهش یافته است؛ اما برعکس آن در یکی دیگر از مطالعات که برروی تعدای داوطلب انجام شد، هیچ تفاوت معناداری در میزان کاهش کلسترول بین شرکت‌کنندگان تحت درمان با ژل رویال دیده نشد. بنابراین برای درک بهتر تاثیر ژل رویال بر روی سلامت قلب، تحقیقات بیشتری لازم است.

۱۲.خواص ژل رویال برای بیماران آلزایمری

پژوهش های اخیر می گوید ژل رویال می تواند حافظه کوتاه مدت را تقویت کند زیرا ثابت شده به طور کلی نقش تقویتی روی عملکرد اعصاب دارد. می دانیم بیماری آلزایمر به طور کلی یعنی اختلالات حافظه و یادگیری، برای همین آزمایشی برای بررسی تاثیر ژل رویال روی یادگیری و حافظه، در نهاد تحقیقات بیومدیک پیشرفته (Advanced Biomedical Research) مطرح شد. به دلیل اینکه بافت مغز اسید های چرب سیر نشده زیادی در خود دارد که به ویژه در برابر حمله رادیکال های آزاد ضعیف اند، مواد آنتی اکسیدان موجود در ژل رویال می توانند نقش مهمی در درمان و پیشگیری بیماری های مختل کننده اعصاب داشته باشد.

خواص معجزه آسای ژل رویال

این معجزه طبیعت دارای خواص کشف نشده ای هست که برخی از آنها که تا کنون اثبات شده بدین شر است:

1- میکروب کش و ضدعفونی کننده

2- تقویت کننده قوای جنسی(درمان سردمزاجی)

3- موثر در افزایش طول عمر

4- موثر در درمان بیماری های قلبی و عصبی

5- ترکیب آن با گرده و عسل جلوگیری کننده پیری زودرس است.

6-محرک عمومی، تنظیم کننده متابولیسم، تقویت کننده

7- ضد کم خونی، تنظیم کننده فشارخون، نیرو بخش و طراوت بخش.

8- پیشگیری از پیرشدن بافت های بدن، خستگی های شدید و یائسگی.

حالا که با خواص ژل رویال آشنا شدید، روی لینک زیر کلیک کنید و ژل رویال مورد نیاز خود را خرید کنید.

ژله رویال 15گرمی