برای تولید عسل طبیعی به مقدار یک کیلو گرم، حدود سه کیلو شهد لازم است که ۲۰ هزار زنبور آن را از ۴ میلیون گل جمع آوری می کنند. زنبورهای مزرعه مجبورند مسافتی برابر سه دور چرخیدن به دور زمین را برای این یک کیلو عسل طی کنند. در این مقاله از عسل مهرنوش به نحوه ساخت عسل طبیعی می پردازیم:

نحوه ساخت عسل طبیعی توسط زنبور عسل

بصورت ساده می گوییم: زنبورهای عسل در فصل بهار هنگامی که همه گلها شکوفه داده اند شهد آنها را جمع آوری می کنند. آنها با استفاده از زبان دراز و خرطوم مانندشان گرده گلها را بیرون کشیده و آن را در شکم خود ذخیره می کنند سپس آن را به کندو حمل می کنند. در هنگام حمل به کندو گرده در حدود نیم ساعت در داخل شکم می ماند و با انواع آنزیمها و پروتئینهای موجود در داخل شکم زنبور ترکیب شده و به عسل تبدیل می شود.

بعد از آن زنبورها عسل را داخل شانه های شش ضلعی موم اندود شده شان می ریزند و این کار را تا زمانی که شانه ها پر از عسل می شوند ادامه می دهند. برای آماده کردن عسل برای ذخیره طولانی مدت، زنبورها بالهایشان را بهم می زنند تا آب آن تبخیر شده و عسل غلیظ تر شود (گرده دارای ۸۰ درصد آب و عسل دارای ۱۸-۱۴ درصد آب می باشد).

بعد از انجام این کار زنبورها روی شانه را با موم می پوشانند و به سراغ شانه بعدی می روند. پس در واقع عسلی که ما می خوریم شهد انواع گلهاست که زبورها آن را خورده و سپس قی کرده اند آب آن تبخیر شده و خواص آن افزایش پیدا کرده است. ( مقاله فواید عسل طبیعی را مطالعه کنید.)

مطالعه بیشتر  چه نکاتی در تكثير مصنوعی زنبور عسل اهمیت دارد

اکستراکتور عسل

به اختصار دستگاه اکستراکتور عسل، وسیله ای است برای جداسازی اولیه عسل از موم که در انواع گوناگون و قیمت مختلف در بازار عرضه می شود.

مواردی که در جلوگیری از تخریب شانها به هنگام استخراج عسل باید دقت کرد:

1- چون دهانه سلولها نسبت به دیواره صفحه موم اجدار مابین سلولها دارای زاویه هستند و جهت زاویه دهانه سلولها به طرف چوب فوقانی شان می باشد باید شان را طوری در دستگاه قرار دهیم که چوب فوقانی آن در جهت حرکت دستگاه قرار بگیرد و برای تخلیه عسل طرف دیگر شان با رعایت نکته فوق شان را به طرف دیگر را نیز تخلیه کنیم.

اکستراکتور عسل

 

2- به هنگام قرار دادن شانها در دستگاه سعی شود که شانهای هم وزن را روبروی هم قرار داده و سرعت حرکت دستگاه به مرور زیاد شود و پس از تخلیه شدن قسمتی از عسل شانها بر سرعت ان افزوده شود که این عمل نیز در سالم ماندن شانها موثر است.

 

we2ngbss70i0u51slrk

در آخر

در آخر مطالب نحوه تولید عسل طبیعی باید اضافه کنیم که زنبورها عسل را برای زمستان خود ذخیره می کنند. زمانی که گل و شهد گل برای درست کردن عسل در دسترس نمی باشد. البته زنبورها به مقدار کمی از آن عسل برای زنده ماندن در طول زمستان نیاز دارند و این بدان معناست که کندو داران می توانند بقیه عسل را برداشت کنند. بعد از برداشت عسل زنبورداران می توانند شانه ها را برای استفاده مجدد زنبورها سر جایشان قرار دهند.

الان که با نحوه تولید عسل طبیعی توسط زنبور عسل آشنا شدید و می خواهید یک عسل مرغوب را مزه کنید پس برای خرید عسل سری به فروشگاه عسل مهرنوش بزنید.

محصولات