9 نكته اساسي در تكثير مصنوعي زنبورعسل

تكثير مصنوعي زنبورعسل

9 نكته اساسي در تكثير مصنوعي زنبورعسل

نكات اساسي كه بايد در تكثير مصنوعي زنبورعسل مورد توجه قرار گيرد:

1- در فصل پرورش ملكه (يعني فصل نرها)بايد اقدام به گرفتن بچه مصنوعي كرد و در غير فصل نرها از ملكه بارور و آماده استفاده كرد.

2- در صورتي كه ملكه بارور و يا ملكه موجود نباشد قبلا سلول ملكه پرورش داده شود (با يتيم كردن كندويي با صفات مطلوب و تهيه شاخون) تا بچه كندو مدت كمتري فاقد ملكه باشد.

3- هميشه از كندوهاي قوي بچه مصنوعي گرفته شود.

4- اگر ملكه بارور موجود باشد بلافاصله به بچه كندو معرفي شود.

5- چنانچه ملكه باكره وجود دارد لازم است بعد از مدت 5 روز و بعد ازخراب كردن سلول ملكه معرفي شود.

6- در صورت وجود سلول ملكه بعد از 24  ساعت به بچه كندو داده شود.

7- از كندوهاي قوي كه در ان به اندازه كافي زنبوران جوان وجود دارند براي گرفتن بچه مصنوعي استفاده كرد.

9 نكته اساسي در تكثير مصنوعي زنبورعسل

8- چون زنبوران بر خلاف بچه كندو طبيعي بدون قصد قبلي به كندوي جديد هدايت مي شوند فاقد ذخيره غذايي و ثانيا بر خلاف بچه كندوي طبيعي تيپهاي مختلف زنبوران براي كارهاي گوناگون تخصص يافته اند (شان سازي،اوردن شهد و گرده) همراه ندارند بنابر اين به كندو شربت به نسبت يك به يك داده و همچنان يك شان حاوي گرده و يك پوكه در كنار كادر اخر قرار داد.9 نكته اساسي در تكثير مصنوعي زنبورعسل

9- مساله مهم در افزايش جمعيت كندو حفظ درجه حرارت و رطوبت داخل كندو است.

با توجه به اينكه تعداد شانهاي بچه كندو كم و بقيه داخل كندو خالي است

و زنبوران جوان بيشتر انرژي و مواد غذايي صرف گرم كردن فضاي داخل كندو مي كنند. به همين جهت بايد فضاي داخل كندو را از وسط نسبت به شانهاي موجود كوچك كرد و اين كار به وسيله قرار دادن نئوپان يا فيبر انجام مي گيرد

و با افزايش جمعيت فضاي داخل كندو را زياد كرده و پوكه يا صفحه موم اجدار به ان اضافه مي شود. سوراخ پرواز نيز به اندازه يك الي دو سانتيمتر باز نگه داشته مي شود. در صورت كمبود شهد و گرده در طبيعت براي جلوگيري از غارت بچه كندو را به محل امن تري دورتر از زنبورستان انتقال مي دهيم و در سايه به طوري كه سوراخ پرواز ان خلاف جهت باد واقع شود،قرار گيرد.

اگر اطلاعات دیگری درباره تكثير مصنوعي زنبورعسل دارید خوشحال می شویم با ما در میان بگذارید. منتظر نظرات، پیشنهاد ها و انتقادات شما در عسل مهرنوش هستیم.

عسل باغرو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *