3 روش برای تولید ملکه زنبور عسل

3 روش برای تولید ملکه زنبور عسل

3 روش برای تولید ملکه زنبور عسل

ملکه زنبور عسل برای افزایش جمعیت کلنی زنبور عسل بسیار اهمیت دارد به همین دلیل زنبورداران با روش های مختلفی اقدام به تولید ملکه زنبور عسل می کنند. در این بخش به توضیح سه روش جهت تولید ملکه زنبور عسل می پردازیم.

1. سلولهای طبيعی ملكه زنبورعسل تحت كنترل زنبوردار

 در اين روش ابتدا بايد كلنی هايی را كه قرار است ملكه انها عوض شوند مشخص كرده و ضمن يتيم كردن (خارج كردن ملكه از كلنی)، كليه قابهاي حاوي تخم و لاروهای ان را خارج نموده و در كندوی ديگری قرار داد. سپس از كلني های انتخاب شده كه دارای خصوصيات بهتری هستند، يك قاب حاوی لاروهای بسيار جوان را خارج كرده و در كندوی قبلی كه ملكه انها خارج شده است قرار داد. اين كلني ها با استفاده از لاروهای جوان نسبت به ساختن سلولهای ملكه اقدام خواهد خواهند كرد و پس از حدود 22-20 روز دارای ملكه تخمگذار خواهند شد. در اين روش معمولا لارو های مسنتر را كه كيفيت آنها خوب نيست، براي تبديل به ملكه زنبور عسل انتخاب ميكنند.

 

خرید اینترنتی

2. استفاده ازسلولهای طبيعی ملكه زنبورعسل كه توسط زنبورها در كندو ساخته ميشود

اغلب هنگام بهار و زماني كه سلولهاي ملكه زنبور عسل در كندو به طور طبيعي و توسط زنبورهاي كارگر ساخته ميشوند،ميتوان از اين سلولها براي تهيه ملكه زنبورعسل استفاده نمود.گرچه اين روش يك راه تامين ملكه زنبور عسل ميباشد ولي دو محدوديت مهم در ان وجود دارد.يكي وابستگي زنبوردار به تشكيل طبيعي سلول ملكه زنبورعسل و ديگري عدم كنترل بر روي نژاد و كيفيت ملكه زنبورعسل توليد شده.

3. پرورش ملكه زنبورعسل به تعداد زياد

به منظورتوليد تعداد زيادي ملكه باكره (در شرايط كنترل شده)بايد شرايط مناسبي در كندوهاي سازنده سلول ملكه به وجود ايد.اين شرايط دقيقا شرايطي هستند كه در بهار موجب تحريك كلني ها به توليدبچه كندو ميشوند.شرايط كندوهاي سازنده سلول ملكه به شرح زير است:

الف)كندوها بايد بسيار قوي و پرجمعيت باشند و اكثر جمعيت انها را زنبورهای جوان پرستار تشكيل دهند.

ب)گرده گل به مقدار كافی در كندوها وجود داشته باشد.

ج)كندوها شهد يا عسل يا شربت قند به مقدر كافي در اختيار داشته باشند.

با توجه به مطالب فوق روش معمول پرورش ملكه زنبور عسل به تعداد زياد از طريق انتقال لاروهاي جوان از سلولهاي كارگر به سلولهاي مصنوعي ملكه از پيش ساخته شده صورت مي گيرد.اين عمل را در اصطلاح پيوند كردن مي گويند.

 

aparat logo color black 64

عسل باغرو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *