کلیپ نحوه علامتگذاری ملکه زنبور عسل

کلیپ نحوه علامتگذاری ملکه زنبور عسل

نحوه پیدا کردن ملکه زنبور عسل:

در اوائل بهار که جمعیت کلنی ها زیاد نیستند، بسیار ساده است که ملکه را در کندو پیدا کرد. باید در زمانی که شهد در طبیعت وجود داشته که مانع غارت بشود این عمل را انجام داد.

ملکه-زنبورعسل

در فصل بهار که پرورش نوزادان فزونی می گردد در نزدیکی محل پرورش نوزادان وجود دارد. در فصل جریان شهد پیدا کردن ملکه بسیار مشکل است. در موقعی که بخواهند ملکه را پیدا کنند حرکت ملایم و استفاده از دود بسیار عاقلانه است. باید توجه داشت که ملکه به ندرت در روی قابهای فاقد نوزاد یا کم نوزاد حرکت می کند. دو یا چند تا از این نوع قابها و خارج کرده و به آهستگی به طرف مرکز کندو نزدیک شوید.

روش دیگر پیدا کردن ملکه این  است که کندوئی با تعدادی قابهای عاری از زنبور را در روی شبکه ملکه قرار دهید. حال تمام زنبورها را داخل کندوی خالی تکانیده و بوسیله دود زنبورهای کارگر را به پایین هدایت کنید، در این حالت ملکه در روی شبکه ملکه باقی می ماند. در صورتی که فقط بخواهیم وجود یا عدم وجود ملکه را مشخص کنیم کافی است که در کندو و روی قابها نگاه کنید.

در صورتی که لاروهای سنین مختلف و تخم وجود دارد ملکه در کندو است و بازرسی طولانی برای پیدا نمودن خود ملکه لازم نیست. ملکه ای را که علامت گذاری شده است آسانتر می توان در کندو پیدا کرد.

تخم گذاری ملکه زنبور عسل

تخم گذاری ملکه برای حفظ بقای کندو بسیار اهمیت دارد. كمي بعد از اينكه ملكه جفتگيري كرد توجه كارگران نسبت به ملكه بيشتر مي شود.

مطالب خاص در مورد زنبور عسل

در هر جا كه ملكه قرار گيرد حلقه اي از كارگران كه اعضاء آن مرتب تغيير مي كند تشكيل مي گردد. اين كارگران همچنين در مواقع لزوم تخمهايي را كه ملكه مي گذارد جا به جا مي كنند. ملكه ها هنگام تخمگذاري در روي شانها روي قاعده مشخصي حركت مي كند. ابتدا سر خود را وارد تك تك سلولها نموده آنها را آزمايش مي كند و در صورت تميز و پاك بودن سلول يك تخم در هر سلول قرار مي دهد.

براي اين منظور شكم خود را خم كرده انتهاي آن را داخل سلول نموده و يك عدد تخم به حالت عمودي در سلول مي گذارد. تخمگذاري ملكه در اوايل بهار يا ابتداي شروع به كار زنبورهاي هر منطقه از كادرهاي مركزي كندو شروع شده و همچنين از مركز هر كادر نيز به طرفين كادر گسترش مي يابد. يك ملكه خوب ممكن است 1500 تا 2000 تخم در روز بگذارد. در يك ملكه خوب وضع استقرار تخمها و لاروها منظم و به هم فشرده است و سلولهاي خالي در بين آن كمتر ديده مي شود.

انواع توليد مثل زنبور عسل

توليد مثل زنبور عسل به دو شكل جنسي و بكرزايي يا دختر زايي صورت مي گيرد. توليد مثل جنسي مانند دقيقا مانند ساير حيوانات است. اما طريقه توليد مثل بكرزايي بدون دخالت عامل نرينه يعني اسپرماتوزوئيد از طريق رشد سلول مادري(اوول)بوده و نتيجه آن توليد جنس نر مي باشد. نتيجه حاصل از توليد مثل دو جنسي به تولد زنبوران ماده اعم از ملكه و كارگران منتهي مي گردد.

بنابراين زنبوران نر موجودات هاپلوئيد يا (n)كروموزومي و زنبوران كارگر و ملكه موجودات ديپلوئيد يا (2n) كروموزومي هستند و اختلاف موجود بين كارگران و ملكه صرفا محيطي است. دستگاه تناسلي زنبورعسل در داخل شكم دو موجود نر و ماده  و به طور جداگانه قرار گرفته كه در مطالب قبلي وبلاگم به طور كامل توضيح  داده شده است.

تعویض ملکه پیر

از شرایط لازم برای تقسیم كلنی و بچه دادن، وجود ملكه برای بچه كندو است كه این كار یعنی تولید یك یا چند ملكه (معمولا تعداد بیش از 5عدد) به طور خودكار انجام می گیرد و پس از تخمگذاری در فنجانكها ملكه های لازم تولید می شوند. ملكه مادر (ملكه قدیمی) زمانی كه احساس كرد مدت زیادی به تولد و خروج از حجره ملكه جدید باقی نمانده خود را برای خروج از كندو همراه عده ای از زنبورها آماده می كند.

ملكه قیمی ابتدا تخمریزی را كاهش داده و با كم شدن تغذیه از وزنش نیز كم می شود (شایان ذكر است كه كارگران او را به این كار وادار می كنند) تا ملكه قادر به پرواز و خروج از كندو باشد. كمی قبل از تولد ملكه جدید (چند ساعت تا چند روز) ملكه مادر یا قدیمی تصمیم به خروج می گیرد. كارگران و زنبورهای داخل كندو موضوع را حس كرده و با برداشت مقادیر زیادی عسل چینه دان خود را پرمی كنند و آماده سفر می شوند.

آنها در این شرایط در كف كندو و اطراف سوراخ پرواز متراكم شده و با پرواز ملكه آنها نیز با شدت زیاد و با سرعت به صورت دسته جمعی كندورا ترك می کنند و در هوا مانند ابر در می آیند و در محدوده پرواز ملكه چرخ می زنند تا ملكه و زنبوران پیش آهنگ جای مناسبی را برای نشستن پیدا كنند. معمولا این گروه در اولین پرواز در همان نزدیكی زنبورستان بر روی مكان مرتفعی مانند تنه و شاخه درخت یا دیوار ساختمان و یا جایی شبیه آن می نشینند و ملكه را در بر گرفته و به شكل خوشه آویزان می شوند.

چگونه بچه از کندو خارج می شود؟

تعدادی زنبورهای همراه ملكه ممكن است از نصف جمعیت كندوی مادر تا یك چهارم و گاهی بیشتر از نصف هم باشد. این بچه كندو كه بدون دخالت زنبوردار تولید شده و تقسیم آن خود به خود انجام گرفته است به بچه كندوی طبیعی معروف می باشد.

بچه-ی-زنبور-عسل-روی-شاخه-درخت

بچه كندو خوشه شده در محوطه ازاد تعدادی زنبور پیش آهنگ دارد كه آنها برای یافتن جای استقرار دائمی به جستجو می پردازند و پس از یافتن جای مناسب (به طور مثال شاخه درخت، شكاف سنگ، كندوی خالی و یا تنه تو خالی) اطلاعات خود را در اختیار توده زنبورها قرار داده و تصمیم نهایی برای پرواز به فاصله دورتر و محل استقرار دائمی گرفته می شود.

اغلب بیش از یك ساعت بچه كندو خوشه شده ئر محل اولیه باقی می ماند كه در این فاصله زمانی باید برای گرفتن آن به سرعت وارد عمل شد. زیرا اگر بچه كندو گرفته نشود پرواز دوم انجام گرفته و دیگر نمی توان آن را پیدا كرد.

در این کلیپ شما ملاحظه می کنید که زنبوردار چگونه ملکه زنبور عسل را علامتگذاری می کند.

به این صورت که با شناسایی ملکه، پشت آن را بوسیله ماژیک فسفری مخصوصی علامت گذاری کرده و سپس ملکه را برای مدتی داخل قفس مخصوصی قرار می دهد تا رنگ آن کامل خشک شود و زنبورهای دیگر را به رنگ خود آلوده نکند و پس از چند دقیقه ملکه را به داخل کندو برمی گرداند.

 

عسل باغرو
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
  • پویا پاشایی 26 اکتبر 2012 / 12:08 ق.ظ

    سلام
    شانسی سایت شما رو دیدم من مدیر سایت رسمی شهر هیر هستم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *