مصاحبه نشریه کشاورزی دامپروری برزگر با سید فردین صفوی

13940426000295 PhotoA

1-جناب آقای صفوی لطفا خودتان رامعرفی ودر مورد سوابق کاری و مسئولیت های خود برای خوانندگان مجله توضیحاتی ارائه فرمائید؟

ج- ضمن عرض سلام وخسته نباشید محضر کلیه کشاورزان زحمتکش و علی الخصوص زنبوداران عزیز که به عنوان قشری پرتلاش وفعال جزو سختکوش ترین اقشار جامعه بوده وبا کمترین توقع، بیشترین کارایی را همیشه داشته و شیرین ترین و کاملترین غذای ممکن را برای همه ما تهیه می کنند.

این جانب سید فردین صفوی متولد شهرستان اردبیل –شهر هیر هستم از کودکی با زنبور عسل با توجه به اقتضای شغلی خانوادگی ودوستان و آشنایان، سروکار داشته ام و از ابتدا شغلم زنبورداری و تهیه و توزیع ملزومات مورد نیاز آن وخرید و فروش عسل بوده است. اخیرا به منظور ساماندهی فعالیتهای مرتبط با زنبورداری شرکت بنام شرکت عسل باران باغرو را به ثبت رسانده واز سال 89 فعالیت خودرا درقالب این شرکت ادامه می دهم.

عضو و نائب رئیس اتحادیه شهد ناب استان اردبیل هستم و اخیرا نیز باتوجه به تشکیل انجمن عسل ایران در اردبیل اینجانب  به عنوان عضو هیئت مدیره این انجمن انتخاب شدم.

2-شرکت عسل باران باغرو در چه زمینه هایی فعالیت دارد؟

ج-عمده فعالیت این شرکت در زمینه تولید عسل می باشد در حال حاضر بیش از 500 کلنی زنبور عسل داریم که با بهره گرفتن از طبیعت بکر وزیبای دامنه های سبلان تا کوههای باغرو مناسب ترین عسلهای کشور را تهیه و توزیع می نماییم.

در زمینه تصفیه و بسته بندی عسل نیز فعالیتهایی را شروع کرده ایم و با خرید عسل از زنبورداران نسبت به پاستوریزاسیون عسل شهد و بسته بندی آن در حلب های بهداشتی و بسته بندی های مخصوص کریستال اقدام و به بازار عرضه می نماییم در حال حاضر ظرفیت پاستوریزاستون و بسته بندی بیش از 600 تن می باشد و قابل افزایش نیز هست.

3- هدف شما از تاسیس شرکت عسل باران باغرو چه بوده است ؟

اهداف مختلفی از تامین شرکت دنبال می شود که اهم آن عبارتند از:

الف) با توجه به اینکه زنبورداران زحمتکش منطقه همواره در فروش محصولاتی که زحمات شبانه روزی خود بدست می آورند در فصول ارائه محصول به بازار با مشکلاتی روبرو هستند یکی از اهداف تشکیل شرکت تامین سرمایه مورد نیاز جهت خرید محصول از زنبورداران به قیمت عادلانه وارائه تدریجی آن به کارخانجات می باشد .بدین ترتیب پشتوانه مستحکمی برای تولیدکنندگان عسل ایجاد گردیده است استقبال زنبورداران نیز موید این مسئله است.

ب)یکی دیگر از اهداف تامین شرکت در راستای ایجاد اشتغال پایداربود و بدین منظور در حال حاضر برای حداقل 10نفر اشتغال ایجاد گردیده و درجهت گسترش فعالیتهای بسته بندی عسل باعنایت به مجوز های اخذ شده در نظر داریم این اشتغال زایی را تا 50 نفر افزایش دهیم. ضمن اینکه اشتغال غیر مستقیم در این ارتباط با حمایت از تولیدکنندگان وفروشندگان عسل بیشتر از حد ذکر شده فوق خواهد بود.

ج) با عنایت به اینکه این شرکت نسبت به راه اندازی آزمایشگاه کیفی عسل اقدام نموده خرید و فروش عسل براساس نتایج آزمایشات بعمل آمده و قیمت عسل براساس کیفیت آن تعیین می گردد. لذا بعنوان محل مطمئنی جهت خرید وفروش عسل به قیمت عادلانه می باشد.

لازم به توضیح است با راه اندازی سایت عسل باغرو به آدرس :www.baghro.com در جهت تبلیغات لازم برای فرهنگ سازی استفاده از عسل مخصوصا عسل های باکیفیت مناسب و طبیعی اقدام نموده است. هموطنان عزیز می توانند با مراجعه به آن از اطلاعات درج شده استفاده نمایند.

4-از مشکلات زنبورداران  و تولیدکنندگان عسل اگر صحبتی دارید بفرمایید ؟

زنبوداران در حال حاضر از زحمتکش ترین اقشار جامعه هستند که بصورت شبانه روزی پرورش زنبور و تولید عسل فعالیت می نمایید و چه بسا درفصول مختلف سال دور از خانه و خانواده بسر می برند با مشکلات زیادی دست وپنجه نرم می کنند .

فهرستی از مشکلات زنبورداران را در این فرصت اندک می توان اشاره نمود. بشرح زیر است.

1-نبودن ملکه اصلاح شده مناسب در دسترس زنبورداران .

2-شیوع بیماریهای زنبور عسل در زنبورستانهای و عدم حمایت مناسب سازمانهای ذیصلاح دامپزشکی وکشاورزی و در دسترس نبودن و گرانقیمت بودن داروهای موثرومجاز.

3-عدم اطلاح کشاورزان و متاسفانه برخی از مسئولین جهاد در مورد فواید گردافشانی زنبورعسل که باعث دردسرهای زیادی در مورد اسکان کلنی های زنبور عسل در مراتع ومزارع باغات می شود.

4-عدم وجود ارگان پاسخگو در ارتباط باقیمت گذاری عسل.

5-عدم وجود استاندارد مناسب در خصوص قاب های عسل باموم و سود جویی برخی افراد که باعث افت قیمت عسل در بازار گردیده است.

منبع: نشریه کشاورزی دامپروری، غذایی برزگر شماره 1072

عسل باغرو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *