زنبورهایی که از اوایل شهریور ماه به بعد متولد می‌شوند، بر خلاف زنبورهای بهاری مقدار زیادتری گرده گل می‌خورند؛ تا این گرده‌ها را به شکل ژل در بدنشان ذخیره کرده، و در اواخر زمستان آن را صرف تغذیه زنبورهای که اواخر زمستان به دنیا می‌آیند کنند، لاروها یا زنبورهای تازه متولد شده سه روز اول برای رشد به این ماده احتیاج دارند. در بقیه فصول سال ژل رویال که با طعم تند و اسیدی آن شناخته شده است، تنها به عنوان غذا و باروی بیشتر زنبور عسل ملکه تولید می‌شود.

تفاوت ژل رویال و عسل در چیست؟

ژل رویال بیشتر به عنوان مکمل غذایی استفاده می‌شود؛ در صورتی که عسل به عنوان یک ماده شیرین و طعم دهنده طبیعی کاربرد دارد.

این دو ماده از نظر خواص نیز متفاوت هستند. ژل رویال به دلیل مواد مغذی فراوان سبب افزایش سیستم ایمنی بدن، کمک به مبارزه با سرطان، تسریع در بهبودی زخم، کمک به هضم آسان‌تر غذا، درمان بیماری دیابت، افزایش جذب کلسیم و مانع از پوکی استخوان است. همچنین مرطوب کننده‌ای عالی برای پوست می‌باشد.

عسل که بیشتر با طعم شیرین آن شناخته می‌شود، به تنظیم انسولین خون، رفع التهاب و گلودرد و آنتی اکسیدانی قوی می‌باشد؛ همچنین سبب بهبود عملکرد بدن در فعالیت‌های ورزشی است.

عسل خام صددرصد بدون پردازش قابل استفاده است. اما ژل به شکل‌های مختلف قابل استفاده بوده و از نظر مواد معدنی و ویتامین‌ها بسیار غنی می‌باشد.

چگونه ژل رویال در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفت؟

این ژل با خواص معجیزه‌آسا در فرهنگ‌های سراسر جهان جهت داشتن زندگی سالم و طولانی‌تر مورد استفاده قرار گرفته است. خواص ژل رویال از نظر طب سنتی نیز تائید شده است؛ اما از آن‌جایی که این ماده به راحتی بدست نمی‌آید، از دیر باز ماده‌ای گران‌بها بوده و عمدتا مورد استفاده درباریان و طبقه سلطنتی می‌باشد.

مطالعه بیشتر  ترکیبات اصلی ژله رویال

ژل رویال در طب سنتی چینی، “غذای امپراتورها” نامگذاری شده و برای سال‌ها به امپراتور جهت افزایش انرژی و سرزندگی و جلوگیری از انواع بیماری‌ها تجویز شده بود.

این ژل توسط مهاراجه یا شاه بزرگ هند نیز مورد استفاده قرار گرفته بود. هندی‌ها  آن‌را برای مدت‌هاست به عنوان یکی از بهترین درمان‌ها جهت حفظ انرژی جوانان به‌کار می‌برند. در مصر باستان نیز به فرعون‌ها جهت افزایش طول عمر داده  می‌شد. حتی در دوره‌های زمانی نزدیک‌تر به ما می‌توان از ملکه الیزابت و شاهزاده دیانا نام برد که آن‌ها نیز صبح‌ها از ژله استفاده می‌کردند.

بعدها به دلیل علاقه شدید به لوازم آرایشی، در سال ۱۹۵۰ برای اولین بار از ژل رویال برای تولید محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده شد.

استفاده از ژل رویال توسط شرکت‌های دیگر مرتبط با شرکت فرانسوی، مانند هریت هوبارد اایر، الکساندرا د مارکف، ماری ارل، ریچارد هودنت، ژرمن مونتیل نیز استفاده شد؛ و بعد از اروپا در آمریکا نیز رونق گرفت.

مواد بهداشتی تهیه شده از ژل رویال

ژل رویال به عنوان ماده بهداشتی و زیبای مانند لوسیون مرطوب کننده، صابون، پاک کننده‌های مایع و کرم‌های ترمیم کننده سوختگی و زخم به بازار عرضه می‌شود. در سال ۱۹۶۲ برای اولین بار مطالعاتی پیرامون خواص آن انجام شد. در این تحقیق با مالیده شدن ژل بر روی بخش سوختگی یا زخم سرعت بهبود پوست به شدت افزایش یافت.

ژل بهداشتی رویال تهیه شده از ترکیب عسل و موم، برای مصرف به صورت ماسک یا لوسیون می‌باشد. به دلیل خاصیت فاسد شدنی آن بهتر است در یخچال نگهداری شود.

مطالعه بیشتر  بهبود یافتن زخم ها با عسل