بیماری نوزادان سنگی در زنبور عسل

بیماری نوزادان سنگی در زنبور عسل

این بیماری که با نام “نوزادان سنگی” یا stone brood شناخته شده است

نوعی بیماری قارچی است که هم نوزادان زنبور عسل و هم حشرات کامل را مبتلا می کند. این بیماری نیز قارچی است و توسط قارچی از جنس (Asper gillus) تولید می شود. قارچهای اسپرژیلوس فلاووس و در برخی مواقع اسپرژیلوس فومیگاتوس هم لارو و هم زنبور عسل بالغ را مبتلا کرده و نابود میسازد.

علائم بیماری نوزادان سنگی (stone brood) :

لاروها و شفیره ها ممکن است در حجرات باز و یا بسته مرده و در داخل حجرات به صورت اجسام مومیائی شده و سخت در می آید. لاروهای آلوده ابتدا کرک دارو سفید رنگ و سپس به  قهوه ای روشن و یا زرد متمایل به سبز تبدیل شده و کاملا سخت می شوند.

نحوه انتشار این بیماری:

انتشار این بیماری از یک کلنی به کلنی دیگر از طریق عملیات زنبورداری از جمله جابه جائی شانها ، تغذیه عسل و ادغام كردن كلني ها وغیره از کلنی های آلوده به کلنی های سالم انجام می گیرد.

درمان:

تا به حال هیچ روش درمانی برای بیماری نوزادان سنگی شناخته نشده است اما در موارد شدید آلودگی سوزاندن زنبورها و شانها و همه محتویات کندو و همچنین ضد عفونی کردن کندو تنها راه چاره می باشد. عسل کندوهای آلوده به بیماری نوزادان سنگی برای انسان قابل استفاده نمی باشد. تعدادی از محققین در یافته اند که با دود دادن شانها با اکسید اتیلن  به مدت 15 دقیقه در دمای 22 درجه سانتیگراد میتوان قارچ اسپرژیلوس فلاووس را نابود کرد. همچنین داروهای نیستاتین و تیابندازول بر قارچ مذکور موثر هستند.

عسل باغرو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *