اقدامات قبل از تبديل كندوی عسل بومی به مدرن

اقدامات قبل از تبديل كندوی عسل بومی به مدرن

اقدامات قبل از تبديل كندوی عسل بومی به مدرن:

الف- تهيه وسايل لازم- اين مواد شامل:

1-   كندوي جديد(جعبه اي)همراه با تعدادي قاب ساخته شده با صفحه موم آجدار.

2-  چند عدد كادر را كه دور آنها با حدود يك متر كش از چند طرف كشيده ايم آماده مي كنيم و يا چند عدد كادر كه يك طرف آنها سيم كشي شده و يك طرف آن باز است جهت گذاشتن شانهای بريده شده دارای نسل زنبورعسل.

3-  ساير وسايل شامل:دودي،كلاه زنبورداري،اهرم،دستكش،برس،چكش،چاقو،قابلمه در دار براي برداشت عسل،كارد براي بريدن شانها از كندوي بومي،پايه براي استقرار كندوي بومي روي ان جهت سهولت تبديل و خلاصه اب گرم براي شستشو.

ب- انتخاب فصل ويا روز مساعد براي تعويض:تعين فصل و روز مناسب براي تبديل كندوهاي بومي اهميت زيادي دارد زيرا فصل و يا روز نامناسب مي تواند باعث شكست زنبوردار در عمليات تبديل شود.

اقدامات قبل از تبديل كندوی عسل بومی به مدرن

فصل مناسب:تنها فصل تبديل كندو بهار هر منطقه است (منظور زماني است كه طبيعت داراي گل بسيار است. در اين فصل به علت وجود گرده و شهد در طبيعت تعداد زيادي از زنبوران كارگر مشغول فعاليت در صحرا بوده و ازدحام جمعيت در داخل كندو كم و در نتيجه شخص عامل راحتر مي تواند كار تبديل را به انجام رساند.البته بهتر است در ابتداي فصل عمل تبديل انجام گيرد تا كندو بتواند ترميم شانهاي بريده شده و ساختن شانهاي جديد را انجام دهد تا بتواند از دوره عسل استفاده كند.

روز مناسب:براي تبديل مي توان يك روز افتابي حوالي ساعت 9صبح الي 2 بعد از ظهر را كه دماي حدود 26-22 درجه سانتيگراد را داشته باشد انتخاب كرد بهتر است در روزهاي باراني و سرد و يا روز هاي ابري كه زنبور كارگر نتوانسته به صحرا برود عمل تبديل انجاك نگيرد.انتخاب فصل و روز مناسب با بهترين چراگاه براي جلوگيري از غارت كندوي تبديل شده نقش بزرگي را ايفا مي كند.

عسل باغرو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *