آیا عسل رس بسته و شکرک زده تقلبی است؟

Royal Jelly 3 1 640x400

آیا عسل رس بسته و شکرک زده تقلبی است؟

شبهات زیادی در مورد شکرک زدن و رس بستن عسل وجود دارد. بسیاری از مردم تصور می کنند در تهیه عسل های رس بسته از شکر استفاده شده و تقلبی رخ داده است. باید گفت این تصور کاملا غلط است. عسل بسته به مکان و دمای نگهداری و صد البته بسته به منطقه و گل هایی که زنبور در تهیه عسل استفاده کرده است در مدت زمان های مختلفی شکرک می زند.

آیا عسل رس بسته و شکرک زده تقلبی است؟

به عنوان مثال عسل آفتابگردان به دلیل درصد گلوکز بالا بعد از سه هفته شکرک می زند و عسل گیاهان پنبه، یونجه و لیلکی نیز به سرعت رس می کند، عسل اقاقیا به دلیل داشتن گلوکز پایین تر، چهار سال طول می کشد تا شکرک بزند. معمولاً عسل در دمای زیر 5 درجه و بالای 25 درجه شکرک نمی زند، اما دمای 14 درجه بهترین دما جهت رس زدن عسل است. همچنین وجود ذرات جامد در عسل (مثل دانه های گرده) موجب تسریع در رس بستن می شود و به هر میزان که قند گلوکز افزایش یابد عمل شکرک زدن تسریع می شود.

لیست قیمت

دلیل دیگر رس کردن عسل طبیعی وجود آنزیم دیاستاز یا آمیلاز می باشد که تنها در عسل های طبیعی یافت می شود. منشأ و عمل این آنزیم مشخص نیست ولی دانشمندان معتقداند که این آنزیم توسط زنبور عسل تولید می گردد. وجود این آنزیم باعث جذب مواد جامد محلول در عسل شده و باعث ته نشین و شکرک عسل می شود.

اینستاگرام

عسل باغرو
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
  • پوپک 14 اکتبر 2015 / 11:00 ق.ظ

    آیا این شکرک بر میگرده چون خوردنش زیاد احساس مطلوبی نداره ؟
    من به تازگی در نمایشگاه روستا از عسل شما خرید کردم.

    • عسل باغرو 16 اکتبر 2015 / 11:05 ب.ظ

      برای برگشت عسل به حالت اولیه لطفا از حرارت غیر مستقیم استفاده کنید یعنی یا عسل رو با ظرفش در داخل آب داغ قرار دهید یا می توانید بالای سماور با شعله کم قرار دهید تا به حالت اولیه و مایع بر گردد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *